Web 2.0

Web 2-0 Shiny IconsWeb 2.0 Nedir?

Web 2.0 dendiğinde aklımıza iki farklı oluşum gelmelidir. Bunlardan biri bilgiyi yaymak ve almak işlemlerini kolaylaştırmak için aşağıda adı geçen teknolojilerin kullanılmasıdır, diğeri ise görsel anlamda katedilen tasarım anlayışı ve kültürüdür diyebiliriz.

1) Bilgiyi Yaymak ve Almak İşinin Kolaylaştırılması

Web 2.0, haberdar olmayı ve çeşitli servislere web sitenizin güncel içeriğini göndermeyi kolaylaştırmak amacıyla AJAX, widget ve RSS gibi teknolojilerin kullanılmasıdır. Web siteleri kendi aralarında işbirliği yapmak için SOA, XML ve Web Service gibi teknolojileri kullanabilmektedir.

2) Web 2.0' ın Görsel Anlamdaki Değişimi ve Getirdikleri

Widget ButtonsRSSWeb 2.0 İle birlikte tasarım anlayışında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Web tasarımları artık daha sade, daha temiz görünümlü, daha kurumsal ve daha hoş olmuştur.

Kullanılan grafikler genellikle yansımalı, parlak ve canlı görünümlerde olmakta ve internet ziyaretçilerinin beğenilerini kazanmaktadır. Köşeleri yuvarlatılmış kutucukların kullanımı ve bunun css ile sağlanması gündeme gelmiştir. Gradyen (gradient) dediğimiz degrade görsellerin kullanımı yoğunlaşmıştır ve bu da görsel etkileyiciliği olan yeni tasarım anlayışını ortaya çıkarmıştır.

Bunun haricinde sitelerde kullanılan yazı tiplerinden sevimli ikonlara, css ile tasarlanmış ve dosya boyutu açısından çok küçük olan menü sistemleri kullanılmaya başlanmıştır.

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri