Tasarım Kültürü

Web Tasarımının Gücünü HissedinTasarım Kültürü Nedir?

Binlerce Web Tasarım firması arasından ister ucuza, ister pahalıya bir web sitesi yaptırmak isterseniz hiç birinin tasarımı ve kodlaması birbirine tam olarak benzemez. Bunun sebebi tasarım kültürü olgusunun kişiden kişiye ya da kurumdan kuruma değişkenlik göstermesidir. İşte bunun adına biz "tasarım kültürü" diyoruz.

O halde nerden alırsanız alın, alacağınız hizmet aynı olmayacaktır. Tasarım kültürü görsel ve teknik olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

Görsel Tasarım Kültürü ve Önemi Nedir?

Günlük hayatımıza baktığımızda nasıl ki farklı kültürlerden insanlar görürüz. işte tasarım kültürü de bunun gibi birşeydir.

Bir web tasarımcısının ufkunun genişliği yani vizyonu, baktığıyla gördüğü arasındaki farklılıklar, detaylara verdiği önem, işinin takibatını yapma derecesi, araştırma ve geliştirme dürtüsü, çalışkanlığı, azimkarlığı, problemler karşısındaki çözme yeteneği, bilgisi, görgüsü ve tecrübesi, sanata olan yatkınlığı gibi çok sayıda faktörün bir araya gelip gelmemesi tasarım kültürünü oluşturan temel nedenlerdir.

Tasarım, tasarımcının yukarıda saymış olduğumuz bu değerlere sahip olma derecesine göre şekillenmektedir. Bir tekstil firmasına ya da hukuk bürosuna aynı tarzda web siteleri sunmak istenmeyen bir durumu açığa çıkaracaktır.

Demek ki firma ihtiyaç ve hedeflerinin belirlenerek o firmaya özel çözümler üretmenin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Bunu da sağlayan Tasarım Kültürüdür.

Teknik Tasarım Kültürü ve Önemi Nedir?

Teknolojinin hızla değişen ve sürekli yenilenen bir kavram olduğunu hepimiz biliyoruz. Web araçları ve yöntemleri de hızlı bir şekilde bu değişim ve gelişimden nasibini almaktadır. Kullanılan programların yeni versiyonlarının çıkması, yeni kodlama tekniklerinin geliştirilmesi ile web ve yazılım kanadında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Bu değişimin getirdiği yeniliklerin takip edilmesi üzülerek söylemek gerekirse çok az bir meslek erbabı tarafından takip edilmekte ve bu değişime ayak uydurulmaktadır. Maalesef ki çoğu web uzmanı eski teknolojilere alışmış olduklarından yeni teknolojileri öğrenmek ve kendilerini geliştirmek eyleminden uzak durmaktadırlar.

Oysa ki table (hücre) yerine div, rollover image yerine CSS kullanmak ve W3C Standartlarına uygun Web 2.0 normlarında tasarım ve kodlama yapmak çok daha avantajlı olacaktır. Daha düşük dosya boyutu, temiz ve hatasız kodlama gibi faktörler Google' ın da dikkatini çekecektir ve sizi sıralamalarda daha önlerde gösterecektir, bu da size yeni müşteriler anlamına gelecektir.

İşte Farkımız!

Web sitenizi aşağıdaki kriter ve teknolojilerle tasarlıyoruz! Devamı İçin Tıklayın!

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri