Table (Hücre) Nedir?

Örnek Bir Table Kodlaması

Web tasarımıyla uğraşanlar bilirler ki web tasarımında kullanılan öğeleri yani resimleri, yazıları, scriptleri vs. herşeyi bir araya getirmek yani tasarımdaki yerlerini almayı sağlamak maalesef ki herhangi bir grafik tasarım editöründeki gibi sürükle bırak mantığıyla olamamaktadır. Tüm bu web öğelerini bir arada tutmak için bazı araçlara yani kodlara ihtiyaç vardır.

Geçmişten günümüze kadar bu yerleşimi sağlayan sistem table yani diğer adıyla hücreler idi. Ancak table yani hücreler yapı itibariyle çok fazla kod yazımına ihtiyaç duyarlar ve sayfa kaynak kodlarına bakıldığında table, tr, td ile başlayan çok sayıda kod görünür.

Günümüzde div ve CSS adı verilen ve kod mimarisi bakımından çok az bir kod barındıran ve Google' nin tavsiye ettiği kodlama mimarisi table yani hücre sisteminin yerine iyi bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Ancak çoğu eski tasarım araçlarına alışmış web tasarım uzmanları bu yeni sistemi hem tam olarak bilip kullanamadıklarından hem de alışkanlıklarından öteye gidemediklerinden eski ve hantal kodlama sistemini kullanmaya devam etmektedirler.

% 100 Table' siz Dizayn!

Bir Div Tagi Örneği2009 Ağustos ayı itibariyle eski tasarım ve kodlama yöntemlerini terk ederek table yani hücre kullanmadan web sitelerinizi sadece div ve CSS ile oluşturuyoruz. Dosya boyutu, temiz kodlama ve Google ile tam uyumlu yapıya sahip olmak anlamlarına gelen bu tasarım kültürünü her müşterimize standart olarak sunuyoruz. Table' siz dizaynlı web siteleri dileklerimizle.

İlgili konular için yandaki bağlantılara tıklayınız; Div Kullanımı, Div Nedir?, Css Kullanımı, CSS Nedir?

HTML' de Hücre Kullanımı*Yandaki Resim; Hücre (table) mimarisi örneği


 

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri