E-mail Marketing Nedir?

E-mail Reklamcılığı

E-mail marketing adından da anlaşılabileceği gibi e-mail reklamcılığı, e-mail ile pazarlama anlamlarına gelmektedir. İzinli e-mail reklamcılığı ve spam (istenmeyen) posta olarak tabir edilen türleri mevcuttur.

İzinli E-mail Reklamcılığı

Web siteniz üzerinden ziyaretçileriniz kendi rızaları ile e-mail adreslerini sizin veritabanınıza kaydederler. Bundaki amaç şirketiniz ürün ve hizmetleriyle ilgili güncel bilgilerden ve fırsatlardan haberdar olmak istemeleridir. Mailing list manager dediğimiz eklenti sayesinde bu müşterilerinize tek tek ya da toplu olarak e-mail gönderimi yapabilirsiniz.

Web ziyaretçilerinize, ek olarak e-mail adreslerini ilgilendikleri kategorilere ekleme seçenekleri sunabilirsiniz.

Spam Posta Nedir?

Spam yani istenmeyen postanın ne olduğunu anlamak için en yakınımıza yani kendi e-maillerimize bakmamız yeterli olacaktır. Hergün onlarca, yüzlerce hatta binlerce reklam amaçlı mailin siz istemediğiniz halde e-posta adresinize geldiğine şahit oluyorsunuzdur. İşte bunun adına spam posta (istenmeyen e-posta) diyoruz.

Sistem Nasıl İşliyor?

Sizin isteyerek bazı servislere üye olmanız sonucunda e-posta adresiniz veritabanına kaydedilir ve bu mail listeleri başka firmalara satılır. Ya da sizin bilginiz dahilinde olmadan e-posta adresleriniz web üzerindeki forumlardan ya da web sitelerinden otomatik yazılımlar ile tespit edilerek yine reklam amaçlı olarak veritabanlarına kaydedilir ve bu mail listeleri üçüncü şahıslara satılır.

Engellemeniz İşe Yaramaz

Bu göndericileri engellemiş olmanız bu potalardan sizi kurtarmaz zira bu postaları size gönderen sistemler otomatik olarak başka başka adreslerden bu mail gönderme işini yaparlar. Hatta değişik taktikler ile bu postaların spam filtrelerine yakalanmalarını engelleyebilirler.

Diğer bir husus ise e-mail serverinizin yani size e-posta hizmetini sunan servislerin iyi bir spam filtrelerine sahip olmalarıdır. Ancak bu durum bazen normal bir e-postanın spam olarak algılanmasına ve engellenmesine de yol açabildiğinden kayıplar yaşanmaması için ciddi servislerden hizmet almanızı öneririz.

İstenmeyen E-Posta Etik mi?

Kesinlikle etik olmayan bu spam posta uygulamalarını bizim tavsiye etmemiz tabii ki mümkün değildir ve hatta bu tarz reklamcılığı kınadığımızı belirtmek isteriz.

İstenmeyen E-Postalardan Nasıl Kurtulunur?

Bunun en iyi çözümü e-posta adresinizi değiştirmek olacaktır zira başka ne yaparsanız yapın birileri bu adresi öğrendiyse bunu engellemek kolay olmayacaktır.

E-mail adreslerinizi forumlarda ya da web sitelerinde paylaşmamanız da önemlidir.

Kelimeler: Spam postalardan kurtulmak, istenmeyen postalardan kurtulmak.