İnternet Nedir?

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını birbirlerine bağlayan elektronik iletişim ağına verilen addır. TDK, İnternet sözcüğünü Genel Ağ olarak adlandırmıştır. İnternet kelimesi yerine Net sözcüğü de kullanılmaktadır.

İnternet, çok protokollü bir ağdır ve birbirlerine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da nitelendirilebilir. Binlerce akademik, ticari, devlet, ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla meydana gelmiştir. Bilgisayarlar arasında veri (bilgi) çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edmektedir. İnternet üzerinde e-posta ve birbirine bağlı web sayfaları gibi çok çeşitli bilgi içeriği bulunmaktadır.

Bilgisayarlar ile İnternet'e bağlanabilmek için genellikle bir telefon hattına ihtiya duyulmaktadır. Alternatif olarak uydu, kablo ve Wi-Fi şeklinde adlandırılan radyo yayınlar ile de İnternet' e bağlanılabilir. Analog modemler ile belli hızlarda İnternet servisi veren bir şirketlerin internet hizmetlerinden yararlanılabilmektedir. Modemin ayarları şirketin verdiği servis telefon numarası ve özelliklerine göre ayarlanıp, bağlan komutu verilmek suretiyle internete bağlantı sağlanmaktadır. Analog modem bilgisayarın dijital verileri (bits) çeşitli ses frekanslarına çevirerek telefon hattından internet servisine ulaştırmakta olup tersine aynı yöntemle verileri almaktadır.

Her görüntülenen web sitesinin bir adresi, IP numarası vardır. Bu 4 yuvadan oluşmakta olan ve her yuvanın 0 ile 255 arasında değeri bulunan bir adrestir. Böylelikle sonu gelmeyen bir adres sıralama özelliği oluşmaktadır. İnternet kullanıcıları bu yalın sayı değerlerini her çağıracağı web sitesi için aklında tutamayacağı için bu adresleri web sayfasına eş değer tutan DNS bilgisayarları bulunmaktadır. Bunların görevi görüntülenecek her web site ismine eş değer IP adresini hazır tutmak ve bilgi taşıma protokolünün paketlerini (TCP/IP) bu adrese yönlendirmektir. Böylece az bir uğraşla İnternet sörfçüsünün çağırdığı sitedeki bilgilere ulaşılabilinmektedir.

Günümüzde, analog modemlerin yerini daha hızlı ve daha az hata payı içeren dijital (ADSL) modemler almaktadır. Bunların kullanım ücretleri, kullanıcı sayısının artması ile makul ve ödenebilir seviyeye inmektedir. ADSL bir analog modemden 10x - 1500x kez hıza sahiptir. WWW dünyası yanında dosya indirimi sanal sohbet odaları, eCommerce (sanal ticaret), tartışma forumları , İnternet üzerinden sohbet, doğrudan mesaj (IM) gibi kullanım alanlarını, bugün bütün dünyada çok sayıda insan kullanmaktadır.

Yukarı Çık

İnternet Sitesi

İnternet sitesi, internet üzerinden resim, yazı ve diğer dosyaların paylaşılabildiği dijital sayfalar grubuna verilen addır. İnternetin, ekran aracılığıyla görsel, hoparlörler aracılığıyla da işitsel olarak kullanılabildiği ortamlardır. Bir internet web sitesi bir sayfadan ya da binlerce sayfadan oluşabilmektedir. Bir web sitesinin kullanıcının karşısına çıkan ilk sayfasına "ana sayfa" denir ve genellikle index.html ya da default.php, default.asp gibi isim ve uzantılara sahiptirler. Ana sayfadan, linkler (bağlantılar) aracılığıyla web sitesinin diğer kısımlarına veya yabancı sitelere ulaşılabilmektedir.

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri

Yukarı Çık