HTML Nedir?

Zengin Metin İşaretleme Dili (Hyper Text Markup Language) anlamına gelen HTML günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı kodlama dilidir.

HTML, tam olarak bir programlama dili olarak sayılamaz. Zira HTML kodlarıyla, kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilmektedir. Programlama dili denilememesinin nedeni budur.

Yazı, görüntü, video gibi verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine bağlamak, buna ek olarak sayfaların internet tarayıcı yazılımlar ile (Örnek; Internet Explorer, Google Chrome, Firefox, Opera) düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektedir. W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartlara bağlanmıştır. Web kavramı, CERN' de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners Lee' nin HTML adlı bilgisayar dilini bulmasıyla oluşmuştur.

Daha sonraları HTML' nin bazı durumlardan dolayı yetersiz kalması ve web standartlarına uymadaki başarısızlıkları nedeniyle XHTML (Extensible HTML) ortaya çıkmıştır.

XHTML, açılımıyla Extensible Hyper Text Markup Language yani Türkçe' si ile "Geliştirilebilir Metin İşaretleme Dili" anlamına gelen, istemci taraflı (client side) çalışan bir HTML dilidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İşte Farkımız!

Web sitenizi aşağıdaki kriter ve teknolojilerle tasarlıyoruz!
(Bunları size standart olarak sağlayabilecek kaç firma vardır ki?)

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri