Flash Web Tasarım

Tasarımdaki Görsel EtkiGünümüzün en popüler ve beğenilen web sitesi tasarımı tarzlarının başında Flash Web Tasarımı gelmektedir.

Flash teknolojisi doğru ve yerinde kullanıldığında adeta harika yaratan, insanı büyüleyen, sıra dışı, beğenilen web siteleri ve animasyonlar, introlar meydana getirilebilmektedir. Macromedia ile hayatımıza giren Flash yaklaşık 4 yıl önce Adobe tarafından satın alınmıştır.

Son yıllarda flash web tasarımının tercih edilirliği HTML yapılara oranla bir hayli fazladır. Flash flash web sitesi dendiğinde birkaç çeşit web sitesi akla gelmektedir. Bunlar; Fullscreen Flash Site, Flash Site + HTML , Flash ve XML Web Siteleri şeklinde sayılabilir.

Kimi firmalara sadece flash kullanılarak, kimi firmalara ise hem flash hem de XHTML yapılar birlikte kullanılır. Bu firmanın tarzına, beklentisine ve hedef kitlesine göre belirlenir. Kurumsal bir firma için genellikle XHTML bir web site içinde flash yapılar kullanılması tavsiye edilir.

Arama Motorları ve Flash

Bundan 2 yıl kadar öncesine kadar Google ve diğer arama motorları Flash web sitelerini okuyamamaktaydı. Bunun sonucu olarak da arama sonuçlarında bu tip web siteleri listelenememekteydi ya da arka sıralarda listelenmekteydi. Günümüzde Google artık decompiler araçları ile flash yapıları extract ederek içerisindeki veriyi ve hatta varsa harici dosyalardan çektiği veriyi bile (xml dosyaları) indexleyebilmektedir.

Bu nedenle artık bu tip yapıların kullanımı herhangi bir dezavantaj yaratmamaktadır hatta flash kullanımının Goole sonuçlarında artı avantajları olduğunu da söyleyebiliriz. Google ve Flash artık dost.

Google haricinde diğer arama motorlarının henüz bu yeteneği bulunmamakta olmasına karşın çok yakın bir gelecekte Yahoo, Msn Search gibi arama motorlarının da bu yetiye sahip olacağı kesindir.

Bizi Tercih Etmeniz İçin İşte Önemli Nedenler!

Flash Web sitenizi aşağıdaki kriterlerde tasarlıyoruz;

3C Creative web sitesi için tıklayınız.