ASP

Asp Nedir?

Active Server Pages' in kısaltılmışı olan ASP dilimizde "Aktif Sunucu Sayfaları" anlamına gelmektedir. ASP Windows işletim sistemi üzerinde IIS ile çalıştırılabilen bir programlama dilidir. Server (sunucu) tarafında çalıştırılarak sonuçlar yani veriler HTML olarak tarayıcınız (Örnek; Internet Explorer, Google Chrome, Firefox, Opera) tarafından yorumlanır, gösterilir. ASP ile kodlanan sitelere dinamik web siteleri de denmektedir.

ASP ile yazılmış bir bir web sitesini ziyaret ettiğiniz zaman yukarıda da değindiğimiz gibi asp kodları server side yani sunucu tarafında çalıştırılır ve bu asp kodları istemci tarafından (internete bağlandığınız bilgisayarlar birer istemcidir) görüntülenemez, ancak çalıştırılan sorguların sonuçları bizlere gösterilir ve tarayıcılarımız (browser) tarafından yorumlanabilir.

ASP Programlama Dilinin Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Web siteleri genellikle HTML, XHTML (Extensible HTML) kodlarıyla oluşturulmaktadırlar ancak internet kullanıcısı etkileşimli web siteleri oluşturulmak istendiğinde bu basit kodlama dilleri yeterli gelmezler ve başlı başına birer programlama dili olarak kullanılamazlar.

Böyle olunca ASP, PHP, ASP.NET gibi daha gelişmiş programlama dilleri imdadımıza yetişirler. Windows tabanlı serverlerde genellikle ASP programlama dili, Linux, Unix tabanlı serverlerde PHP programlama dili kullanılmaktadır.

Ziyaretçi defteri, form mail uygulaması, forum uygulamaları, e-ticaret uygulamaları, mailing list uygulamaları gibi uygulamaların yapılabilmesi bu programlama dilleri vasıtasıyla mümkün olduğundan gerektiğinde bu diller ile yazılım yapılmaktadır. Yazılım aynı zamanda içerisinde HTML ya da XHTML de bulundurmaktadır.

ASP ve Google SEO İlişkisi

SEO yani search engine optimization Türkçe' siyle arama motoru optimizasyonu XHTML tabanlı ve uzantılı sayfaları daha çok sevmektedir. Bunun sebepleri;

1) ASP ile otomatik web sayfaları oluşturulabilmektedir; Google web sitelerinin insan elinden çıkmasını ister, otomatik olarak oluşturulan web siteleri çöplük siteler olarak nitelendirilirler ve çeşitli web sitelerinden alıntı yaparak sayfalarını oluşturabilirler. Sonuç olarak yararsız ve değersiz bir içerik sahibi olabilirler. Bu nedenledir ki arama motorları bu ihtimalin varlığını düşünerek önceliği HTML, XHTML tabanlı sitelere vermektedirler.

2) Özel karakterler içeren ASP sayfaları Google tarafından takip edilemeyebilirler; İçerisinde "&, ?" gibi özel karakterler içeren ASP sayfalarını Google takip edemeyebilir, bu da ASP kullanımıyla ilgili bir diğer dezavantajdır.

Sonuç olarak Google ve diğer arama motorları ASP' yi indekslemez diyemeyiz ancak arama sonuçlarında HTML, XHTML tabanlı web sitelerinin ilk sayfalarda görüntülendiği de açıktır. Siz mümkün ise ilk sayfada ya da en üstte çıkmak için XHTML sayfaları tercih ediniz.

ASP ile Çalışan Veritabanları

Genllikle ASP ile kullanılan veritabanları MsSql, MySql ve daha basit olan Access veritabanlarıdır. Veritabanları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Web tasarımı yaparken nelere dikkat ediyoruz?

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri