Ajax Nedir?

JQuery Gallery ScriptAJAX (Asynchronous JavaScript ve XML), web sayfalarında JavaScript ve XMLHttpRequest kullanımı ile etkileşimli uygulamalar yaratmaya yarayan tekniğe verilen addır.

Dilimizde AJAX ya da AYAKS şeklinde farklı söylemlere rağmen İngilizce' de 'ey-ceks' olarak okunur. Avantajları sayfayı yeniden yüklemeye gerek kalmaksızın, sayfada görünür değişiklikler yapmaktır.

XMLHttpRequest denilen teknik kullanılarak birden fazla bağımsız işlem yapılabilir. Bazı uzmanlar, AJAX' ın HTML ve XML' den sonra en yenilikçi İnternet yazılımı olduğunu ve Web 2.0.' ı sonlandırıp, 3. evrenin kapısını açtığını düşünmektedirler.

Asynchronous JavaScript ve XML kelimelerinin kısaltması olan Ajax, interaktif web uygulamaları yaratmak için kullanılan bir web programlama tekniğidir.

Temel amaç arka planda sunucu ile küçük miktarda veri değişimi ile sayfayı daha hızlı güncelleyebilen web sayfaları yapmak, dolayısıyla kullanıcının istediği zamanlarda tüm web sayfasını güncellemek derdinden kurtarmaktır. Bu da web sayfasının etkileşimini, hızını ve kullanılabilirliğini artırmak anlamına gelmektedir. Ajax hakkında harici bir kaynak için tıklayın.

Ajax Şu Teknolojileri Kullanır:

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri