960 GS (960 Grid Sistemi) Tasarım

960 GS Nedir?

Web tasarımında uyulması gereken bazı önemli kaideler vardır; Her internet kullanıcısı aynı ekran boyutu ve çözünürlüğü kullanmaz; Bu değişken kavramların optimum bir standardı olmalıdır ve mümkün olan en çok kitleye uygun ölçülerde web tasarımı sunulmalıdır. Bu sistemin ev sahipliği http://960.gs/ tarafından yapılmaktadır.

Bu kavram çıktı almak isteyen kullanıcıların a4 kağıt boyutlarına uygunluk için de önemlidir.

Bunların haricinde görsel açıdan daha iyi bir tasarım hedeflenmektedir ve sayfa içerisinde kullanılan öğelerin birbirlerine ve sayfa düzenine göre yerleşim aralıklarının, hizalamalarının göze hoş gelmesi bakımından da önem taşımaktadır. 40 Pixel ve katları ile 60 Pixel ve katları olarak düzenlenen yerleşimler adeta tasarım harikası meydana getirmektedir. Türkiye' deki web tasarım anlayışında bu konuda da öncülük eden firmamız İstanbul web tasarım firmaları içinde bu sistemi ilk ve tek olarak uygulamakta olan bir şirkettir.

12' Lik ve 16' lık 960 Grid Sistemi Kolon düzenini görmek için tıklayınız.

Yukarı Çık

Aşağıdaki Resim 960 GS 12' lik kolon sistemine göre tasarlanmış bir web sitesini göstermektedir ve sağdaki resimde grid sistemi gösterilmektedir.

12' Lik kolon sistemine göre 960 GS uygulaması12' Lik kolon sistemine göre 960 GS uygulaması temsili

Yukarı Çık

Bu gibi düşüncelerle yola çıkılarak web otoriteleri tarafından ortaya çıkartılmış bir akım olan 960 GS dünyada beğeni kazanmıştır ve hızla yayılmaktadır.

Buradan konuyla ilgili başka bir Türkçe kaynağa erişebilirsiniz.

960 Grid Sistemi yeni nesil tasarım araçları olan div ve css ile kullanılmakta ve bu da görsel yerleşimin sağlanmasında ve Google arama sonuçları için avantaj sağlamaktadır.

Maddelendirmek gerekirse 960 GS ile;

960 GS 12 Kolon yerleşim düzenini görmek için tıklayınız.

Aşağıdaki Resim 960 GS 16' lık kolon sistemine göre tasarlanmış bir web sitesini göstermektedir ve sağdaki resimde grid sistemi gösterilmektedir.

16' Lık kolon sistemine göre 960 GS uygulaması16' Lık kolon sistemine göre 960 GS uygulaması temsili

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri

Yukarı Çık